جستجو پزشکان

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان چیست؟
۱۰, آذر ۱۳۹۷

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از روش های علمی و موثر در سفید کردن دندان ها می باشد که امروزه بسیار از آن استفاده می شود. افراد با انجام بلیچینگ می توانند رنگ دندان های خود را تغییر بدهند و به رنگ دلخواه خود دست بیابند و دندان های زیبایی داشته باشند.

رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند. این رنگ بد دندان در اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود. بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند . از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی بر شمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثییرات بسیاری دارد ، همواره سفید کردن دندان ها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته می شود، از محبوبیت برخوردار بوده است. این نکته قابل ذکر است که بلیچینگ دندان برروی دندان های روکش شده و همچنین روکش ایمپلنت دندان قابل انجام نمی باشد.

علل تغییر رنگ

دو گروه داخلى و خارجى هستند:

١- هنگامی که رنگ سطح خارجی دندان تغییر می کند با پاک کردن و تمیز کردن سطح دندان های می توان آن را برطرف نمود. 

دلایل آن: استعمال دخانیات، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، کلرهگزیدین، باکترى هاى کروموژنیک و استفاده از نوشابه و خوراکی های رنگی.

٢-تغییر رنگ هاى داخلى که به وسیله بلیچینگ قابل برداشتن است و درون بافت دندان است.

علل تغییر رنگ هاى داخلى: افزایش سن،خوراکى ها و نوشابه هاى رنگى،ترک هاى ریز مینایى،آمیلوژنزیس و دنتینوژنزیس ایمپرفکتا، دخانیات، کلرهگزیدین، مصرف تتراساکلین، وجود فلوراید بیش از حد در آب، یرقان شدیددر نوزادان، پوسیدگى دندان، نازک شدن مینا، ترمیم هاى آمالگام، درمان نادرست ریشه، تروماى دندان.

بلیچینگ دکتر ادیب

تفاوت سفید کردن دندان و بلیچینگ

مطابق بیانیه های FDA، اصطلاح « بلیچینگ دندان » فقط زمانی استفاده می شود که امکان تمیز کردن دندان فراتر از رنگ طبیعی آن وجود داشته باشد. بنابراین هر محصول تمیز کننده (مثل یک خمیر دندان) از نظر تکنیکی یک سفید کننده دندان محسوب می شود. مطمئناً، اصطلاح سفید کننده بهتر از بلیچینگ به نظر می رسد و به همین خاطر حتی زمانی که محصولات حاوی بلیچ نیز توضیح داده می شوند، از اصطلاح سفید کننده برای انجام این کار استفاده می شود.

روش اثر ماده بلیچینگ

روند بلیچینگ باید طورى باشد که عامل اکسیدان (اتم اکسیژن نوزاد) قابلیت دسترسى به نواحى مختلف مینا و عاج را پیدا کند.
هدف ما در بلیچینگ انتقال این عوامل فعال به بخش تغییر رنگ یافته دندان است و ذرات کروماتیک یا بى رنگ شوند یا از ناحیه رانده شوند.

هیدروژن پراکساید به دلیل وزن مولکولى کم از طریق ماتریس آلى مینا و عاج نفوذ مى کند و رادیکال هاى آزاد آن به مولکول هاى آلى هجوم مى آورند تا به ثبات دست یابند.

این عمل باعث آزاد سازى اکسیژن نوزاد شده و پیوند الکترون ها مى شکند،و مولکول هاى ساده تر نور کم ترى را منعکس مى کنندو دندان روشن تر به نظر مى رسد.

در مراحل اولیه

– ترکیبات حلقوى کربن که رنگدانه بیشتر دارند به زنجیره با رنگ روشن تر تبدیل مى شود.

– ترکیبات با باند دوگانه کربن زرد است و به هیدروکسیل بى رنگ تبدیل مى شود.

– فرآیند بلیچ تا جایى که تمام رنگدانهها بى رنگ یا کم رنگ شوند ادامه دارد.

– ترکیب کاربامید پروکساید هم در مراحل نهایى شامل واکنش پروکسید هیدروژن با ترکیبات داخل دندان است.

– کار با مید پروکساید به اوره و هیدروژن پروکساید تبدیل مى شود.

– بلیچینگ نه تنها تغییر رنگ داخلى را مى برد بلکه رنگ ذاتى عاج را نیز روشن مى کند.

بلیچینگ دکتر ادیب

عملکرد بلچینگ دندان

برای سفید کردن دندان ها به روش بلیچینگ از مواد شیمیایی استفاده می گردد. نام این مواد شیمیایی پر اکسید هیدروژن است که باعث تغییر رنگ و سفیدی دندان ها می شود. در روش بلیچینگ مواد شیمیایی به درون مینای دندان نفوذ می کنند و رنگ دانه های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.

با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده بلیچینگ به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود. مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت می باشد و دارای غلظت های متفاوتی است. در مواردی که به سفید شدن فوری نیاز داشته باشیم از روش مطبی استفاده میکنیم ولی شیوه صحیح آن استفاده از هر دو روش بلیچینگ می باشد.

*انجام بلیچینگ در بخش دندانپزشکی سلیم توسط دندانپزشک متخصص زیبایی*

ارسال شده در دندانپزشکی توسط زهرا حوضچی

ارسال نظر

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.